Drewno to wyjątkowo ciekawy materiał, który jest z nami jeszcze dłużej niż nawet kamienne narzędzia, od których w zasadzie zaczyna się historia cywilizacji człowieka. Wykorzystywaliśmy je na przestrzeni dziejów praktycznie do wszystkiego i nawet dzisiaj, kiedy może się wydawać, że tartak Koło to coś podobnego do zduna czy bednarza, a pracownicy tartaku w Kole to nie przemysł, a raczej rękodzielnictwo, przemysł drzewny to gigantyczna, prężna i niezmiennie rozwijająca się dziedzina przemysłu. Po prostu nie jest w centrum uwagi. A czasami warto się mu bliżej przyjrzeć, bo jest ciekawe.

Długowieczne drewno

Ile jest w stanie przetrwać drewno? Tartak Konin podaje, że nawet nie zabezpieczone w żaden specjalny sposób drewno, które postawimy w swoim domu w roli na przykład mebla, przetrwa co najmniej 20 lat. Jeśli to drewno zabezpieczymy, 100 lat to minimum. Pracownicy tartaku z Konica spekulują nawet, że drewno w warunkach kontroli klimatu może przetrwać w nieskończoność, ale naukowcy szacują, że w warunkach optymalnych drewno powinno przetrwać około 2000-3000 lat. – www.tartakkolno.com.pl

Drewno jest łatwo odnawialne

Wiele osób pomstuje na maszyny wjeżdżające do lasu i karczujące całe jego połacie. Tartak Słupca spieszy tu z wyjaśnieniem, że nic złego się nie dzieje. Jest to bowiem element przemysłu leśnego, czyli procesu polegającego na tym, że pusty teren lub teren już zalesiony dzieli się na części. W każdej tej części kolejno wycina się drzewa, sadzi się nowe sadzonki, dba się o ich rozwój, potem w odpowiednim wieku się je ścina i zaczyna się proces od nowa. Drewno to idealny surowiec odnawialny, więc jeśli pracownicy tartaku ze Słupca dostają drzewo do pocięcia, dobrze wiedzą, że co najmniej jedno drzewo zostało już posadzone w jego miejsce.

Drewno lepsze od styropianu

Tartak Września dostaje coraz więcej zleceń, których celem jest uzyskanie materiału na budowę domu. Okazuje się bowiem, że pod względem oszczędności ciepła i ogólnie rozumianej ekologii drewno jest znacznie lepszym materiałem na dom niż pustak, cegła czy inny nowoczesny materiał. Jak to zatem możliwe, że odeszliśmy do drewna. Pracownicy tartaku z Wrześni tłumaczą, że chodzi o odpowiednie zabezpieczenie drewna. Nie jest to proste zadanie i zwykle laik lepiej poradzi sobie z pilnowaniem stanu cegły. Tym niemniej, warto jest się trochę doszkolić i zainwestować w drewno, czyli znacznie lepsze rozwiązanie.

Szukaj